O mobilnosti u toku studija

Mobilnost studenata odnosi se na mogućnost studiranja u drugoj zemlji u određenom vremenskom periodu tokom trajanja studija na koje je student upisan. Nakon što je i Srbija 2003. godine potpisala Bolonjsku deklaraciju, sistem visokog obrazovanja u Srbiji je reformisan i postao je deo Evropskog prostora visokog obrazovanja. Time je omogućena mobilnost studenata i njihov boravak na drugim univerzitetima zemalja Evrope, što i jeste jedan od ključnih ciljeva Bolonjskog procesa.
Studentima univerziteta u Srbiji, omogućeno je da deo svojih studija provedu na univerzitetu u različitim zemljama, da upiši i završe celokupan studijski program, ili polože određene ispite, steknu praktično iskustvo, rade završni rad, sarađuju sa studentima i profesorima iz drugih zemalja i da im se pri povratku u Srbiju, prizna i vrednuje sve ono što su položili, uradili i naučili.
Studenti imaju mogućnost da se prijave na neki od konkursa za razmenu studenata, u okviru već postojećih mreža mobilnosti i finansiranih projekata. U tom slučaju se postaje student na razmeni koji je upisan na jedan od fakulteta u Srbiji, ali koji provodi određeno vreme na drugom fakultetu ili univerzitetu. Takođe, moguće je i upisati celokupan studijski program, a time i sticanje adekvatne kvalifikacije i diplome po završetku studija, koja će biti priznata i nostrifikovana u Srbiji. Ali, u tom slučaju student nije upisan na studije u Srbiji, nego se upisuje na odgovarajući univerzitet u inostranstvu. Pored toga, na mobilnost u okviru studija se može ići i samostalno, kao frimuver, bez podrške matične institucije i učešća u pomenutim programima mobilnosti.
Programi mobilnosti predstavljaju različite fondove i programe u okviru kojih je studentima omogućeno da deo studija provedu na nekom drugom univerzitetu u drugoj zemlji.
Trenutno postoje brojni programi i projekti koji su najčešće finansirani od strane Evropske komisije ili drugih fondova i obezbeđuju stipendije za stručne boravke i studiranje u inostranstvu. Neki od tih programa su ERASMUS+, CEEPUS, Campus Europae, DAAD stipendije, kao i mnogi drugi koji mogu zavisiti od konkretne oblasti studija i studijskog programa.
Mobilnost preko ovih i sličnih programa obično podrazumeva boravak i studiranje u trajanju od jednog ili dva semestra, u okviru kojeg se slušaju predavanja i polažu ispiti koji će biti priznati po povratku na matičnu instituciju u Srbiji. Takođe, ovakve stipendije podrazumevaju pokrivanje troškova školarine, plaćanje putnih troškova, a često uključuju i pokriveno zdravsteno osiguranje. Uz to, stipendija pokriva i iznos koji je namenjen za troškove života. Iznos stipendije prevashodno zavisi od zemlje u koju student ide u okviru mobilnosti.
Da li postoje neki uslovi koje treba ispuniti? Za svaki od navedenih programa, raspisuju se javni pozivi za sve studente koji bi želeli da apliciraju. U okviru svakog poziva, definišu se konkretni uslovi i kriterijumi koje je potrebno ostvariti kako bi student bio prihvaćen za mobilnost.
Kako bi neko mogao da konkurišete za neki od ovih programa, potrebno je da završi prvu godinu studija i upiše drugu godinu i tada se stiču osnovni uslovi za prijavu na konkurse za mobilnost. Takođe, potrebno je znanje stranog jezika kako bi student bio u mogućnosti da prati nastavu i polaže ispite. Koji jezik je potreban i na kom nivou, obično je definisano uslovima konkursa koje određuje univerzitet na koji se student prijavljuje. Svi aktuelni konkurse su objavljeni na sajtovima fakulteta i univerziteta, kao i na sajtu konkretnih programa mobilnosti.
Za svakog studenta koji želi da učestvuje u mobilnosti je važno je da se dobro upozna sa uslovima konkursa, studijskim programom u inostranstvu i univerzitetom domaćinom. Nakon toga, neophodno je prikupiti potrebnu dokumentaciju i predati je na konkurs. Ukoliko student bude prihvaćen priprema se Ugovor o učenju sa matičnom institucijom i institucijom na koju se ide. Ugovor o učenju definiše obaveze studenata, kao i predmete koje ćete slušati i polagati tokom trajanja mobilnosti, a koji će nakon povratka u Srbiju biti priznati.
Za više informacija o Erasmus programu posetite sajt http://erasmusplus.rs/category/obrazovanje/
Za više informacija o mogućnostima mobilnosti na Univerzitetu u Novom Sadu posetite sajt http://www.uns.ac.rs/index.php/c-saradnja/razmena-studenata
